Nancy Walker’la Tanıştınızmı ?

Nancy Walker

Nancy Walker

Sanıyorum üç, belki de dört yıl önceydi. Ona ait bir besteyi ilk kez duyduğumda arabada her zaman dinlediğim caz istasyonunu dinliyordum. O zaman kimin çaldığını bilmediğim o piyano ve o beste o kadar sarmıştı ki beni, eve geldim, fakat parça bitmeden arabadan inemedim. Bu nefis kompozisyonun kime ait olduğunu mutlaka öğrenmem gerekiyordu. Hemen internete girip araştırdım, buldum ve büyük bir mutlulukla o CD’yi aldım. Albümün adı ‘Need Another’ çalan parça ise ‘Positive Spin’di. İlk kez dinlediğim bu kompozisyon, severek dinlediğim müzisyenlere Nancy Walker ve grubunu da eklemişti.

Nancy Walker’ın websitesini bulup kendisine bir mesaj yazdım, hemen ertesi gün yanıt geldi, o gün bugündür tanışıyoruz. Daha sonra şimdiye kadar çıkmış olan bütün CD’lerini edindim. Nancy Walker Quintet’in CD’leri müzik kütüphanemin önemli albümleri arasında yerini aldı.

Nancy Walker New Hieroglyphics

Nancy Walker – New Hieroglyphics albüm kapağı

Nancy’nin prodüktörlüğünü de yaptığı toplam altı albümü var; 1997’de piyasaya çıkan ‘Invitation’ Jazz Canadiana eleştirmenleri tarafından yılın en iyi caz albümü seçilmiş. Toronto Star gazetesi eleştirmeni Geoff Chapman, 2000’de çıkan ‘Luminosity’ albümünü yılın en iyi caz kayıtlarından biri olarak gösteriyor. Globe & Mail gazetesinden Mark Miller’e göre ise Nancy’nin üçüncü albümü ‘Levitation’ (2003), modern caz müsizyeninin çok önemli bir örneği. 2004’de çıkan ‘When She Dreams’, Nancy Walker ve beşlisini üniversite caz istasyonları listelerinde birinci sıraya yükseltmiş. Ben onu ilk keşfettiğimde çıkmış olan ‘Need Another’da akılda kalan, özenle örülmüş kompozisyonlar var. Son albümü ‘New  Hieroglyphics’ hakkında eleştirmen Peter Hum ‘anıtsal’ kelimesini kullanmış. Nancy’nin bestelerini yaratırken ilham aldığı çok şey var. Güzel sanatların her alanı ona esin kaynağı olabiliyor. Japon edebiyatçı Haruki Murakami, Katalan besteci piyanist Federico Mompou, sinemacı Jim Jarmush, ressam Wassily Kandinsky, mimar Frank Gehry bunlardan bazıları.

Nancy Walker beşlisi diye bahsediyorum fakat yakın zamana kadar dörtlü olarak çalmışlar. Diğer müzisyenler şöyle: Kontrbasta Kieran Overs var. Kieran, Nancy’nin eşi ve yılda sadece bir kez biraraya getirdiği 11’liyle The Rex’de çok zevkli konserleri oluyor. Çoğu nefeslilerden oluşan bu onbirliyi yakından tanımak için Kieran Overs’ Eleven başlıklı yazımı okuyabiilirsiniz. Eğer nefeslilerin uyumundan hoşlanıyorsanız tam bir müzik ziyafeti bu konser. Davulda son birkaç senedir genç yetenek Ethan Ardelli ve gitarda solo albümleriyle de iyi tanınan Ted Quinlan var. Grubun beşinci müzisyeni ise saksafonda Shirantha Beddage, o da genç ve kendini kanıtlamış bir isim, çok yakında yeni bir albümü çıktı. Nancy ve diğer müzisyenler, aynı zamanda başka gruplarla da çalıyorlar ve buranın önemli müzik okullarından Humber College’de öğretim üyesi olarak görev yapıyorlar.

Nancy Walker Quartet

Nancy Walker Quartet

Nancy ile tanıştıktan sonra kendisini Toronto ve civarındaki konserlerinde izlemeye başladım, grubundaki diğer müzisyenlerle tanışma fırsatı buldum, hepsi son derece cana yakın insanlar. Ben de ona kendi koleksiyonumdan Ayşe Tütüncü, Fahir Atakoğlu gibi günümüz Türk cazcılarının CD’lerini hediye ettim. Bir gün gene bir konser arasinda konuşurken Türkiye’nin çeşitli caz festivallerinden bahsettim, İstanbul Caz Festivalinde çalma fikrini ortaya attım, Istanbul gibi biryerde çalmayı çok istediğini söyledi.. Bu sezon için geç oldu ama 2014 yazında bu dileğini gerçekleştirmesine yardımcı olabilirim belki. Yazlari genelde Ottawa Caz Festivalinde çaldığını biliyorum.

Nancy’nin şimdiye kadar yayınlanmış altı albümünde birbirinden güzel besteler ve düzenlemeler var, yedinci albümü de 2013 sonbaharında çıkıyor. Bu kadar güzelliğin arasında bir mücevher; Luminosity adlı albümde yer alan Lennon/McCartney bestesi ‘The Long and Winding Road’. 1970’de Beatles’ın ilk kez kaydetmiş olduğu bu baladı duymamış olan pek yoktur. Bir de Nancy’nin düzenlemesiyle caz tarzında dinleyin. 12 dakikalık yoğun bir müzik ziyafeti, tırmanışlar, inişler, güçlü bir piyano. Bu ziyafete en büyük katkıyı vibrafoncu Stefan Bauer’ın yaptığını da söylemeliyim. Sakin bir zamanda kendinizi vererek dinlemenizi öneririm.

Nancy Walker

Nancy Walker

Nancy Walker ve beşlisini önümüzdeki günlerde dinlemek isterseniz 9 Mart cumartesi akşamüstü 6’da Chalkers Pub’da çalacaklar. Chalkers Pub Toronto’nun herhalde az bilinen müzik lokallerinden birisi, ya da daha çok meraklısı oraya gidiyor. Şehir merkezindeki lokallerden çok farklı bir yer. Bir kere havasız, karanlık bir yer değil. Glencairn metro istasyonuna yürüyüş mesafesinde küçük bir dükkan sırasının ikinci katında boydan boya camlı, teraslı, ferah büyük bir pub. Bar ve restoran kısmı yemekleri lezzetli, servisi özenli, hatta masaları örtülü ilginç bir yer. Kendinizi İstanbul’da hoş bir caz lokalinde gibi hissedebilirsiniz. Orada güzel bir müzikle iki saat geçirmek insanı yeniliyor. Hele mevsim bahar veya yazsa hemen dışarıdaki yemyeşil ağaçların görüntüsü keyfinize eşlik ediyor.

O zaman, caz meraklılarına 9 Mart’da Chalkers Pub’da buluşalım diyorum.

Uluç Ozgüven

 

Kaynakça:

  • Review: Nancy Walker Quartet — Ottawa Citizen July 3, 2011 — http://www.ottawacitizen.com/entertainment/Review+Nancy+Walker+Quartet/5043694/story.html
  • Nancy Walker Musician Biography, Canadian Jazz Archive Online — http://www.canadianjazzarchive.org/en/musicians/nancy-walker.html
  • Artist Nancy Walker Justin Time Records — http://www.justin-time.com/artists.php?lang=en&aid=275
  • Nancy Walker Jazz Pianist — http://nancywalkerjazz.com
  • Chalkers Pub — http://chalkerspub.com/

Comments

Nancy Walker’la Tanıştınızmı ? — 1 Comment

  1. I cannot go away from your blog and I always highly recommend it to music lovers, friends and anyone with appreciation for art. Are you going to be posting often? I will be back to check for more content.. Thank you

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *