Prof. Özay Mehmet ‘Uzun Ali’yi Tanıtıyor

Prof. Özay Mehmet ile yeni yayınlanan Uzun Ali isimli kitabı hakkında konuştuk.

Uzun Ali cover

Uzun Ali: Shame and Salvation

UZUN ALİ: UTANÇ VE KURTULUŞ
Kıbrıslı bir ailenin 19. yüzyıl sonlarında başlayan hikayesi … Zaptiyeler, haydutlar, ağalar ve bölünmüş iki toplumun hikayesi.
130 yılı aşkın bir süreci ve üç kuşağı kapsayan bu kitapta, Mehmet ailesinin özel tarihiyle içiçe örülmüş Osmanlı Imparatorluğu’nun parçalanmaya doğru giden zamanlarını, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın yakın tarihlerini, Ingiltere’nin politik oyunlarını bulacaksınız. Uzun Ali ailesinin acı tatlı hikayesi Kanada, İngiltere, Türkiye, Japonya’da yaşanmaya devam ediyor. Ortak bağ, bütün ailenin neredeyse tutkuyla bağlı olduğu Kıbrıslı Türk olmak. Uzun Ali’yi okuyunca bugünkü Kıbrıs meselesini daha iyi anlıyorsunuz. Hatta sadece Kıbrıs meselesini değil, bugünkü siyasal dengeleri de daha iyi anlıyorsunuz. Bu sohbetimizde Prof. Mehmet ile yakınlarda kaybettiğimiz Sn. Rauf Denktaş’dan, Kıbrıs’lı olmaktan ve bu kitabın devamı olacak yeni kitap ‘Angelina’s Treasure’dan da bahsediyoruz.

 

 

 

Prof. Özay Mehmet kimdir?

Prof. Özay Mehmet ve eşi Karen Ann Mehmet

Karen Ann Mehmet ve Prof. Özay Mehmet

Prof. Özay Mehmet Kıbrıslı Türk bir ailenin oğlu olarak Lefkoşa’da 1938 yılında doğdu. 1962 yılında London School of Economics (LSE)’den mezun oldu. Daha sonra, Toronto Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Aralarında Windsor, York, Toronto, Ottawa Üniversiteleri ve en son Carleton Üniversitesi olmak üzere Kanada’nın çeşitli üniversitelerinde ekonomi ve uluslararası ilişkiler konularında öğretim üyesi, bölüm başkanı olarak görev yaptı. Emekli olmadan önceki görevi Ottawa’daki Carleton Üniversitesinde Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölüm başkanlığıydı. Kıbrıs Gazimagosa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 2004’den itibaren dekan olarak hizmet verdi. 2011’de emekli olduktan sonra, Carleton Üniversitesi’nde Çağdaş Türkiye Araştırmaları bölümünün kurulmasında çok büyük emeği geçmiştir.

Prof. Mehmet’in özel ilgi alanı ekonomik kalkınma olup, Güneydoğu Asya devletleri (Asya Kaplanları), Türkiye, Kıbrıs, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri uzmanlık alanlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Bankası gibi kuruluşlara danışmanlık yapmıştır.
21 akademik kitap ve 100’den fazla akademik makalenin yazarıdır. Şimdilerde emeklilik yaşamını eşi Karen Ann Mehmet ile birlikte Kanada, Türkiye, Kıbrıs arasında geçirmektedir. Emeklilik uğraşlarından birisi de hikaye türünde kitaplar yazmaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *